Od czego zaczęła się magia

Oczywiście, że od design thinking! Najlepsza metoda na rozwiązanie wszystkich problemów świata. Nie wiesz jak poprosić szefa o podwyżkę? Nie wiesz jak zaprojektować swój sklep? A może zastanawiasz się jaki wynalazek może nic nie kosztować a uratować życie ludzi w Afryce, którzy cierpią z powodu braku dostępu do wody? Na wszystkie te pytania (i pewnie jeszcze więcej) odpowiedź znajdziesz właśnie w metodologii design thinking. To teraz po kolei…

blog banner

Krok 1. Zaproś znajomych i zróbcie burzę mózgów. Dobrze, gdyby każda osoba zajmowała się czymś innym (zespół interdyscyplinarny), dzięki temu macie więcej pomysłów do wyboru (dywergencja). Ważne, żebyście znali też granice: jaki macie budżet na realizację danego projektu, w jakim czasie musicie go zrealizować, do kogo jest skierowany.

Krok 2. Niech każdy przedstawi swój pomysł na rozwiązanie problemu, zlepcie z tego jedno wyjście (konwergencja). Wasze pomysły mogą się przeplatać, uzupełniać lub jedna idea może prowadzić do drugiej. Przeanalizujcie wstępnie wszystkie wyjścia i odrzućcie takie, które wymagają większego nakładu pieniędzy, mogą zabrać więcej czasu i najmniej odpowiadają potrzebom grupy docelowej. Możecie wybrać kilka pomysłów żeby przetestować każdy z nich (jeśli macie na to czas : )

Krok 3. Eksperymentujcie! Zróbcie modele swoich pomysłów (prototypy), odegrajcie scenki, zróbcie scenariusz, wizualizacje, narysujcie swój pomysł, ulepcie go z plasteliny etc. Metoda dowolna, byle tylko poruszyła jeszcze bardziej Waszą wyobraźnię i dała obraz tego, jak Wasz pomysł może wyglądać w przyszłości. Tak, to też może odnosić się do rzeczy, których nie da się dotknąć. Tim Brown w swojej książce “Zmiana przez design (…)” pisze: Wszystko, czego można dotknąć i co pozwala nam lepiej zrozumieć pomysł, poddawać go ocenie i popchnąć naprzód, jest prototypem. Warto o tym pamiętać.

Krok 4. Wybierzcie najlepszy prototyp i zbudujcie go (zaimplementujcie). Na tym etapie jeszcze wskazana jest kontrola “wynalazku”. Jeśli coś pójdzie źle, albo pomysł nie sprawdzi się tak, jak myśleliście, zawsze można wrócić do kroku 2 i wybrać inną opcję albo wrócić do kroku 3 i sprawdzić, czy można jakoś poprawić prototyp.

Krok 5. Jak jest dobrze, to się nie przejmuj i puść swój produkt wolno : )

Design thinking jako metoda pracy projektowej sprawdza się na każdym polu: w usługach, w architekturze, w projektowaniu produktów, w zarządzaniu… To metoda dość obszerna, która stale się rozwija i o której na pewno jeszcze raz będziecie mogli u mnie przeczytać. Na pewno macie już wstępne wyobrażenie o tym, czym jest design thinking i znacie podstawowe kroki. Nic więc prostszego, jak tylko wprowadzić tą metodę do swojej pracy.

Powodzenia!

Advertisements

Author: imalgorzata

Open-minded woman, independent cat-owner :) with wide horizons, without one big hobby, doing million things at once (all of them "so so"), looking for inspirations for life

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s